Tartalomfelelős: Pászthory Róbert, informatikus
2013. november 17., vasárnap 09:25
A vízrajzi tevékenységet az igazgatóság szakemberei közel 10000 km2-en a Drávától a Balatonig, a Dunától a Mura torkolatáig terjedő területen a 223/2014 (IX.04) Korm. rendelet és a 45/2014 (IX.23)BM rendelet előírásai alapján végzik. A tevékenység célja a természetben található felszíni, felszín közeli, felszín alatti vizek, mennyiségének, minőségének folyamatos figyelése, vízállásaik, vízszintjeik, vízhozamaik mérése, gyűjtése. Ezek az információk az alapjai a vízgazdálkodásban a tervezési munkáknak, az engedélyezési eljárásoknak. A több mint 100 éves múlttal rendelkező vízrajzi szolgálat az igazgatóságon önálló vízrajzi tevékenységként 1975-óta létezik és egyre bővülő feladatkörrel napjainkra egyik meghatározó alaptevékenységévé vált az igazgatóság szakmai munkájának.
A vízrajzi feladatok sorába tartozik az árvízi védekezés segítése. A védekezés során állandó friss hidrológiai információk (helyzetértékelés, figyelmeztetés, riasztás, előrejelzés) biztosítása a védekezést irányítók számára a vízrajzi szakemberek feladata. Az információk gyors áramlásának egyik fontos segítője az igazgatóság távmérőhálózata. Ebben a monitoringban minden nagy folyó (Duna, Dráva), és olyan dombvidéki patak (Baranya csatorna, Hábi csatorna, Rinya, Kapos vízfolyás) megtalálható, melyeken az árvizek kialakulása nagyvalószínűséggel előfordulhat. Ezek az állomások állandó GPRS alapú internetes kapcsolattal vannak az igazgatóság vízrajzi központjával összekötve, így a vízállások folyamatos ellenőrzése biztosított, azok az igazgatóság honlapján elérhetők. A távmérőhálózat állomásai az alábbi képen láthatók:
2011-ben elkészült a Dráva folyó árvízi előrejelző rendszere. Az előre jelzett drávai vízállások az igazgatóság honlapján elérhetők.