Tartalomfelelős: Pászthory Róbert, informatikus
2013. november 15., péntek 13:14
Az árvízvédelmi védvonalaknak rangjuk van, amely lehet első, másod vagy harmadrendű Ez utóbbit halljuk gyakorta nyári gátként emlegetni.
Igazgatóságunk működési területén I. rendű árvízvédelmi fővédvonal 34 településen összesen 30 ezer embert véd. A Duna jobb partján – mindig a folyásirány szerint értjük a jobb, illetve bal oldalt – az országhatártól Mohácsig 19,9 kilométer, a Dráva bal partján ugyancsak az országhatártól Tótújfaluig a visszatöltésezett Fekete-, illetve Pécsi-vízzel együtt 87,4 kilométer hosszan húzódik. Ezek a töltések a Duna esetében a mohácsi, a Drávát tekintve pedig a drávaszabolcsi, a kémesi és az ormánsági öblözeteket védik a folyók elöntéseivel szemben. Ezeknek az öblözeteknek a területe a Duna esetében 53, a Dráva mentén csaknem 300 négyzetkilométer, ezt nevezzük ármenetesített területnek, melyen 34 település népessége él.
A lokalizációs töltésnek nevezett másodrendű árvízvédelmi vonalak hossza a DDVIZIG működési területén nem éri el a húsz kilométert (18,5), míg a harmadrendűeké, a nyári gátaké 5,2 kilométer. A Duna menti árvízvédelmi művek kiépítését a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság elvégezte, árvízvédelmi szempontból biztonságosak. A védvonal fejlesztésének utolsó elemeként 1992-ben befejeződtek a Mohács városát védő partfal rekonstrukciós munkálatai.
Nem mondható ez el a Dráva bal partján húzódó védvonalról. A védelmi rendszer kiépítése e folyó mellett nem egységes, állapota és védőképessége tág határok között változik. Az elmúlt időszak fejlesztéseinek köszönhetően a töltések koronájának szintjét Drávasztára alatt, illetve a Fekete- és Pécsi-víz visszatöltésezett szakaszán a mértékadó árvízszint feletti 60 centire emelték. Azonban a jogszabály a Drávai töltés magasságát mértékadó árvízszint felett 1,2 méterben határozza meg, így a jelenlegi koronaszintet az említett szakaszokon még 60 centiméterrel magasabbra kell emelni. Az Igazgatóság Drávai szakaszokon folyamatban lévő fejlesztéseiről a Projektek/Baranya link alatt talál.
Öblözet és szivattyútelep:
Igazgatóságunk működési területén három belvízvédelmi szakasz van. A Dráva mentén 172,7, a Duna mellett 59,0, míg a Balaton Déli partján 23,91 négyzetkilométer.
Ezeket az öblözeteket 12 db, úgynevezett stabil szivattyútelep védi, melyeket az alábbiakban ismertetünk:
Belvízvédelmi szakasz neve: | Szivattyútelep neve: | Névleges kapacitása (m3/s) |
05.01. Dráva menti | Lanka Gordisai Mattyi |
3,0 0,72 0,18 |
05.02. Dráva menti | Béda Kölked Gerechát Vizslak |
1,6 1,4 1,4 1,4 |
05.03. Dél-balatoni | Balatonlellei Ordacsehi Balatonőszödi Szántódi Zamárdi |
2,1 2,1 0,5 0,5 0,5 |
Az Igazgatóság gondoskodik a feladatkörébe tartozó árvízvédekezés, jégvédekezés, belvízvédekezés, vízminőségi kárelhárítás és a helyi vízkárelhárítás-szakirányítás szervezéséről, a védekezéseken való felkészülésekről, a védekezések végrehajtásáról és dokumentálásáról, a védekezés szervezeti beosztásának megfelelően a központi műszaki ügyelet és egyéb szakszolgálatok működtetéséről, valamint az egyéb védekezők tevékenységének szükséges szakirányításáról.